Moda lata 20 || Modowa Maszyna czasu

Przeglądając swój wpis dotyczących kapelusika z lat 20 wpadłam na pomysł aby zrobić Wam całą serię strojów z ubiegłych lat. Przyjęło się pisać w dekadach o modzie więc i ja będę tak pisać. Zaczynam od lat 20 ponieważ właśnie lata 20 i ten kapelusik natchnęły mnie do opisania całej serii dekad mody.

Lata 20 na świecie zostały ochrzczone latami przełamania się poprzednich kanonów i sztywnych ram  tego co kobieta może a czego nie może nosić. W latach 20 kobiety w końcu mogły ubierać się bardziej swobodnie i wygodnie, tutaj już kobieta mogła ubrać krótszą spódnice a nawet spodnie co wcześniej nie było dobrze odbierane przez społeczeństwo. Wcześniej noszone rurkowe spódnice musiały ustąpić krótszym spódnicom z plisami i zakładkami, które umożliwiały swobodniejszy ruch. 

Z lat 20 pochodzi styl tzn na chłopczycę co w języku ang jest określane nieco lepiej jako Flapper. W tym czasie właśnie zostały wynalezione spódnice w stylu chłopczycy, które obecnie można znaleźć w każdym sklepie.


 

Spódnice są zakładane i krótsze oraz bardziej rozkloszowane na dole.

Pomimo tego, że post jest o modzie nie można wspomnieć o tym, że niedawno najmodniejsze uczesanie naszych lat pochodzi właśnie z lat 20. O czym mowa? O naszym kochanym Bobie!

 

Fryzura była zainspirowana stylem chłopczycy i tym aby idealnie pasować pod znane okrycia głowy z tych także lat. Czapki były okrągłe i nachodziły rantem lekko na oczy. Miały symbolizować prostotę i wyrzeczenie się kobiecych falbanek i żakardów na rzecz odważnej i niezależnej kobiecości.

Co jest też dość ważne w latach dwódziestych kobiety nie podkreślały swojej talii. Kobiece wcięcie w talii to jeden z elementów, który pokazuje właśnie kobiecość i jej seksualność oraz przygotowanie do rodzicielstwa a tego właśnie kobiety lat 20 chciały się wyzbyć. Nie znaczy to, że nie zakładały rodzin i nie rodziły dzieci jednak nie chciały być kojarzone tylko z domem i rodzeniem dzieci a z tym, że są w stanie równie dobrze jak mężczyźni prowadzić auta, palić cygara czy zakładać firmy. Kiedy kojarzymy kobiety z lat (jak też często widać na filmach z tych lat) kobiety często są pokazywane z takimi długimi fajkami i właśnie to też miało mówić o niezależności, że kobiecie wolno robić to co chce nawet o ile to jest niezdrowe i niekobiece.

Po pierwszej wojnie światowej idealną kobiecą figurą była właśnie chłopięca figura czyli nieduży biust i mniejsze wcięcie w talii, wysoka i smukła budowa bez szerokich uda i bioder. Wcześniejsze gorsety, które miały podkreślić wcięcie w talii zastąpiono stanikami i majtkami. Jeszcze nie do końca w takiej wersji jakie mamy teraz ale wszystko szło w tym kierunku aby dobrze trzymać biust i go nie eksponować.

Największą ikoną lat 20 była Coco Chanel, którą chyba każdy z nas choć zna ze słyszenia. Coco była jedną z pierwszych pań, która obcięła się na boba i założyła spodnie.


Poniżej jeszcze na koniec zdjęcie takiego stroju domowego do sprzątania z lat 20. Czym to nie jest podobne to strojów Pań ze stołówek szkolnych?

4 komentarze:

 1. Bajeczna moda, sama z chęcią bym się tak ubrała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej...na sam początek życzę Ci masę pomysłów na DIY i posty !:]...tak zapięcie jest bardzo mocne ...ale słonia nie udźwignie xD

  obserwuje i Pozdrawiam

  Gorąco Aniela :)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Anielko :) i przy okazji zachęcam każdego do odwiedzenia bloga Anielki, bo robi cuda :) Pozdrawiam

   Usuń