Murano szkło || Biżuteria szkło weneckie na eBay

Przeglądając dziś z mamą zawieszki na eBay (akurat dziś do mamy doszła druga torebka-zawieszka z eBaya) wpadłam na pomysł, aby napisać o szkle murano czy jak kto woli szkle weneckim.

O ile szkło weneckie kojarzy się także z lustrami weneckimi to murano jest bardziej jednoznaczne.

Biżuteria wykonana ze szkła murano jest niezwykle fantazyjna, barwna i nigdy nie jest identyczna.

Notka historyczna
Szkło murano nosi swoją nazwę od malutkiej wioski o tej samej nazwie, leżące we Włoszech.

Na eBayu ozdób ze szkła murano jest bardzo dużo ale ja postaram się Wam przedstawić główne nurty prac jakie tutaj możecie znaleźć i mam pewność, że większość z Was zgodzi się ze mną, że z tego szkła powstają naprawdę ciekawe formy.

Na początek mamy tu takie serduszka zawieszki z utworzonym w środku szkła kwiatkiem. Możemy mieć taka zawieszkę już za około 1 dolara.Takie kwiatki mają wielkość 4,3cm x 4,3 cm. Oryginalnie wieszane są na tasiemce 45cm, ogólnie większość aukcji właśnie wiesza te cudeńka na takich tasiemkach - nie wiem, najwidoczniej to taki zwyczaj, tak właśnie widzą to sobie Włosi.

Jak nietrudno się domyślić z tego szkła możemy także tworzyć pełne kształty jak widać poniżej również na przykładzie serduszka.


Jak widać po zdjęciu możemy zobaczyć odbicie wszystkiego ponieważ to szkło działa jak lustro tylko ponieważ kształt jest zakrzywiony (aby powstało serduszko) to trudno byłoby w nim się przeglądać w celu poprawienia makijażu :)

Szkło weneckie też jest często widoczne (może nawet o tym nie wiecie, że je macie) na modnych teraz bransoletkach żyłkowych. Poniżej przykłady koralików do takich bransoletek.
Szkło murano może także imitować w pewien sposób kryształ swarovskiego, co osobiście mnie bardzo zdziwiło, jednak ta idealnie gładka powierzchnia od razu nam mówi, że nie mamy do czynienia z jakimś chińskim plastikiem a jednak jest to coś mineralnego.


To serce wygląda jakby było takie mega zimne i zrobione z ciekłego metalu - niesamowite.

Szkło murano jednak wiedzcie, że można łączyć z innymi tworzywami, w przykładzie poniżej mamy brokat. Dodatkowo widzimy, że szkło jest dość plastyczne przy wyrobie, że pozwala na tak cieniutkie i fikuśne wzory.Innym trendem na murano, który widziałam już osobiście w sklepie na świętojańskiej w Gdyni jest zastosowanie szkła murano do takiej jakby oponki i zawieszonej na rzemyku - coś w stylu wyzwolonej kobiety, trochę hipiski i troszkę feministki.Tym razem możemy zauważyć zafascynowanie morzem i morskimi żyjątkami, przedstawiam Wam galerię murano dla rynek i koników morskich.


Kolejne niech będą przydymione serduszka. Tak naprawdę nie jest to dym jednak tylko włosi wiedzą zapewne jak to jest wyrabiane, że wygląda jak trójwymiarowy dym.


Kolejne serducha (ah Ci włosi.. wszędzie ta miłość:] ) to już są słodkie serducha wyglądające jak cukierki landrynki - aż się głodna zrobiłam..


Poniżej jeszcze na koniec przedstawiam kilka prac ze szkła murano, które uważam, ze naprawdę warto Wam pokazać, bo przynajmniej na mnie zrobiły wielkie wrażenie.

Nawet o ile nie wiedziałabym za bardzo do czego to ubrać to na pewno jakbym dostała w swoje ręcę takie dzieło przyglądałabym mu się dłużej niż kilka sekund.

Przyjrzyjcie się im i oddajcie się tej głębi 3D :-)

1 komentarz:

  1. Pokochałam szkło weneckie.A biżuteria z niej jest przepiękna. Przestałam nosić złoto na rzecz szkła weneckiego;)

    OdpowiedzUsuń