Tetracyklina na Pryszcze || Ostrzeżenie

Dzisiaj byłam u stomatologa i tak jakoś przez cały wieczór chodził za mną temat uzębienia. Postanowiłam poszukać jak powinny wyglądać idealne zęby i oczywiście było kilka naprawdę pięknych fotek, do których ja aby się porównywać musiałabym wydać kilka - kilka naście tysiaków na stomatologa. Jednakże nie o tym jest mój wpis. Szukając pięknych zębów jak zwykle wyszukiwarka Google musiała zwrócić mi kilka wyników totalnie nie na moje zapytanie (np dziś na zapytanie oponka nie tylko były ciastka o tej nazwie i brzuszki ale też jakaś fotka penisa :/). Tym razem Google zwrócił mi zdjęcie naprawdę brzydko przefarbowanych zębów, co może i by nie zwróciło mojej uwagi gdyby nie fakt, że te zęby były przefarbowane jakby pasami - oto zdjęcie.


Jak widać wygląda to na pewno nie jak "idealne zęby" jednak co spowodowało taki oto efekt? Jak idzie się zorientować w temacie posta to tetracyklina, która według mądrych źródeł stosowana jest do leczenia trądziku. 

Ja też kiedyś miałam trądzik, ale tylko 2 razy byłam u dermatologa, bo 1 przepisał mi bardzo drogie leki, gdzie jeden niż nie dawał, drugi spowodował mi liszaj a trzeciego mama mi nie pozwoliła użyć bo miał mocne hormony (już nie pamiętam co tam było) a druga p. dermatolog mówiła, że mogę się poddać kuracji retinolem, która wyleczy mnie zupełnie i praktycznie na zawsze, ale na pół roku nie mogę współżyć, bo gdy zajdę w ciążę do mój płód będzie uszkodzony.. (dziękuję bardzo za takie coś!) O ile nie mam nic do retinolu, bo jest to nam bardzo dobrze znana już ze szkoły witamina A, to nie wiem co ta obłąkana babka chciała zrobić.. wyleczyłam się sama w miesiąc wodą utlenioną! (o tym napiszę Wam pełniej w innym poście)

Ten post może z jednej strony myślicie, że nie wiele ma wspólnego z moim blogiem, jednak chciałam Was uprzedzić, że zastosowanie tego związku chemicznego powoduje właśnie takie przebarwienia na zębach i to nie są tylko przypadki. Fajnie jest się wyleczyć z trądziku jednak kosztem takiego uzębienia?

O ile używacie leku zawierającego ten składnik, lub jesteście przed wizytą u dermatologa spytajcie się go właśnie o ten środek i jego działania uboczne.

Ogólnie tetracyklina jest bardzo często używana do wszelkiego rodzaju specyfików przeciwbakteryjnych więc o ile macie jakąkolwiek infekcję bakteryjną to wasz lek może właśnie mieć taki związek. 

Ogólnie nie musicie się bać tego środka o ile macie już do końca wykształcone zęby i nie macie problemów z ich ochronną powłoką w postaci szkliwa jednak o ile tetracyklina jest przyjmowana przez dziecko z mleczkami jest prawie pewne, że nowe zęby które wyrosną będą tak przebarwione jak zęby na zdjęciu poniżej. Możliwe jest wybielenie zębów stałych, jednak wybielanie zębów to nie jest zabieg na całe życie a nawet nie na cały rok a w dodatku zęby przebarwione tetracykliną są przebarwione nie jedynie na zewnętrznej powłoce zęba (jak przy piciu kawy) jednak cała struktura zęba ma taki kolor, co często stanowi trudny przypadek do wybielania a czasem i niemożliwość wybielenia.

Ja nie mam super ząbków jednak nie wyobrażam sobie, aby dziecko przyjmujące tetracyklinę (jak pisałam nie tylko w lekach na trądzik) przez całe życie było skazane na takie mocne przebarwienia, więc gorąco polecam sprawdzenie Waszych leków a tym bardziej tych, które podajecie dzieciom.

Co jeszcze wyczytałam na necie i co chciałabym dodać do tematu to po 1 NIE UŻYWAĆ W TRAKCIE CIĄŻY. Większość kobiet w ciąży promienieje ale są i kobietki, które to źle przechodzą i mają problemy skórne. Nie wolno stosować tetracykliny w ciąży. Według encyklopedii tetracyklina może powodować niewłaściwe rozwijanie się płodu.  Po 2 zawsze patrzcie na daty przydatności do spożycia, przeterminowana tetracyklina może powodować zniszczenie nerek u dzieci. Po 3 nie wolno podawać tego środka osobom z wirusem HIV, ponieważ dodatkowo obniżają odporność. Po 4 czytajcie zawsze ulotkę i upewnijcie się, że nie należycie do żadnej grupy ryzyka i nie macie chorób, które powodują, że środek reaguje z innymi środkami które bierzecie. Ogólnie przeciwdziałań jest bardzo dużo ponieważ to nie jest coś co naturalnie wytwarzamy więc nigdy nie mamy pewności co się stanie.

3 komentarze:

 1. Tetracyklina to antybiotyk, który oprócz tego co jest opisane powoduje też przebarwienia paznokci. Nie wolno popijać jej mlekiem i łączyć z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy. Stosowany w ciąży powoduje, że dziecko nie będzie miało stałych zębów, jedynie mleczne do końca życia. To tak w skrócie na ten temat.
  Przebarwienia zębów pokazane na zdjęciu znikają po pewnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uzupełnienie. Bardzo cenne informacje. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Przebarwienie nie znikają. Mnie wyrosły stałe przebarwione zęby. Mam 40 lat i będę zakładał licówki + ewentualnie korony !

  OdpowiedzUsuń